Ukosowanie rur

Ukosowanie rur

Przygotowanie złącza do spawania jest jedną z podstaw, która jeśli nie zostanie właściwie rozwiązana, może być przyczyną wielu problemów. Jeśli nie przykładasz wagi do dokładnego przygotowania procesu ukosowania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie Cię to sporo kosztować. Spoiny powtarzalne, spełniające wszystkie normy wymagają odpowiednio wykonanych rowków mieszczących się w odpowiedniej tolerancji. Niedokładna geometria skosu może mieć wpływ na brak wtopienia, brak przetopu, przepalenia, problemy z montażem do styku. Niezgodności spawalnicze, które powodują te kosztowne problemy mogą wynikać właśnie z początkowego procesu fazowania.

Istnieje kilka różnych metod przygotowania złączy do spawania. Niektóre metody są bardziej korzystne niż inne.

Szlifowanie skosów za pomocą tarcz szlifierskich jest normą dla wielu firm. Proces ten wymaga niewielkich nakładów inwestycyjnych. Szlifierki elektryczne są niedrogie, a tarcze szlifierskie kosztują zaledwie kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. Minusem tej metody jest to, że jest ona powolna i pracochłonna. Bez odpowiedniej kontroli szlifowanie może prowadzić do niedokładnych i nierównomiernych faz. Metoda ta niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa. Zużywające się podczas pracy ściernice generują niebezpieczny pył a jeśli nie są używane właściwie, mogą spowodować u operatora szlifierki obrażenia fizyczne w skutek rozpadu tarczy.

Ukosowanie tlenowo-gazowe lub plazmowe to również popularna metoda fazowania. Jest znacznie szybsza niż szlifowanie a w połączeniu z automatyzacją może być bardzo wydajna. Istnieją jednak pewne wady tego rozwiązania. Palenie wymaga większych umiejętności i doświadczenia. Osiągnięcie dobrej jakości skosu złącza V za pomocą tej metody stanowi często nie lada wyzwanie. Cięcie termiczne może również powodować utlenianie powierzchni, odwęglanie i strefę wpływu ciepła (SWC). Wymagana jest później dodatkowa operacja szlifowania materiału przed spawaniem.

Wykonywanie skosów spawalniczych poprzez frezowanie zawsze było najkorzystniejszą metodą ukosowania. Frezarki wykonują precyzyjne, równomierne fazy bez tworzenia pyłu i Strefy Wpływu Ciepła. Faza jest gotowa do spawania i nie wymaga dodatkowej operacji. Do niedawna ukosowanie rur wykonywane było na tokarkach stacjonarnych i centrach obróbczych CNC. Koszt takiego sprzętu wymagał dużych nakładów inwestycyjnych, które sprawiały, że były one poza zasięgiem wielu firm. Obecnie ukosowanie rur o dużych i małych średnicach możliwe jest również dzięki przenośnym maszynom. Tego typu urządzenia są stosunkowo niedrogie we wdrożeniu i nie wymagają specjalistycznych umiejętności operatora. Duża liczba akcesoriów oraz szeroka gama narzędzi do obróbki różnych gatunków stali sprawiają, że są to niezastąpione maszyny w pracy przy rurach.
Przy wysokojakościowym, zautomatyzowanym spawaniu orbitalnym rur obligatoryjne jest dokładne przygotowanie krawędzi czoła rur. Czynności te można wykonać jedynie za pomocą mobilnych ukosowarek lub stacjonarnych automatów.
Wychodząc naprzeciw najbardziej wymagającym Klientom, Zalco oferuje kompletne rozwiązania do ukosowania rur. Począwszy od ręcznych i mobilnych maszyn a skończywszy na dużych automatach.

Facebook
YouTube
Instagram